Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

STYCZNIOWE SEMINARIUM TRENERSKIE DLA CZARNYCH PASÓW

Utworzono dnia 14.02.2021

Trening czyni mistrza. Zgodnie z tą starą maksymą kolejny raz przedstawiciele różnych stylów i federacji karate z całego kraju uczestniczyli w całodniowym seminarium trenerskim dla czarnych pasów, zorganizowanym przez Shotokan World Organization.

               Odbyło się ono w warszawskiej Szkole Walki KIME. Było poświęcone doskonaleniu umiejętności mistrzowskich i trenerskich poprzez studiowanie i rozumienie kata. Był to trening zaawansowanego bunkai (interpretacja kata) dla osób studiujących aspekty skutecznej samoobrony oraz strategię i taktykę walki. Seminarium poprowadził jeden z najlepszych trenerów karate – Shihan Robert Sworek (8. Dan) z SWO / #ShotokanWorldOrganization /.

Styczniowe seminarium było w pierwszej części pogłębioną analizą techniczną kata Heian Yodan, a w drugiej, popołudniowej sesji seminarium skupiło się elementach treningu przygotowujących do kumite, czyli walki realnej, w tym m.in. do obrony przed atakami kijem czy nożem.

Pierwotnie praktykowanie kata były podstawową metodą nauczania i treningu, dzięki którym skuteczne techniki walki były zachowywane i przekazywane dalej. Podstawowym celem kata jest zachowanie i przekazywanie sprawdzonych technik oraz ćwiczenie samoobrony. Ćwicząc w sposób powtarzalny, uczeń rozwija zdolność wykonywania tych technik i ruchów w naturalny, odruchowy sposób


Heian Yodan to forma przygotowująca do obrony przed kopnięciami, pozwalająca na trenowanie  technik nożnych zarówno w ataku jak i kontrataku. Forma ta pozwala na ćwiczenie obron przed kopnięciami i wyrabia umiejętność reakcji obronnej na łączone ataki np. kopnięcie i uderzenie pięścią.

 Shihan R. Sworek, oprócz wskazywania istotnych dla samoobrony zachowań zawartych w tym kata, pokazywał też metodykę nauczania tych elementów. Jest to szczególnie ważne, bo dziś większość trenujących kata młodych adeptów, ale też i spora grupa zaawansowanych karateków, nie zdaje sobie sprawy ze znaczeń ruchów i całych sekwencji w kata. Przestaje je cenić jako metodę treningową i rozwijającą. Stałe trenowanie bunkai kata uczy praktycznego wykorzystania technik w samoobronie, ale też pozwala na wizualizowanie zagrożenia podczas treningu kata.


Staż, który odbył się 23 stycznia 2021 r., zapoczątkował serię staży, które w ciągu roku złożą się na kurs trenerski karate SWO. Dlatego warto wziąć udział w kolejnych stażach Shotokan World Organization.

Staż styczniowy zgromadził mistrzów karate różnych styli i federacji z całego kraju. Uczestnicy podkreślali, że sposób rozumienia karate prezentowany przez shihana Roberta Sworka uczy bardzo realnych i praktycznych rozwiązań w samoobronie i w walce.

 

W seminarium styczniowym dla czarnych pasów uczestniczyli reprezentanci klubu karate-do shotokan TKKF „TĘCZA” w Gostyniu / #TKKFTĘCZAGOSTYŃ /, będącego członkiem Shotokan World Organization: trenerzy: Mieczysław Polewski (4. Dan) i Mirosław Sobkowiak (4. Dan). Zapraszają oni zaprasza wszystkich chętnych na treningi do sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 3 (ul. Hutnika 3) w Gostyniu:

- dzieci od 7 do 12 lat  oraz rodzice - w poniedziałki i środy o 19.00 oraz w soboty o 15.30;

- dorośli i młodzież od lat 12 - we wtorki i czwartki o 19.00 oraz w soboty o 15.30.