Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

KARATE JEST SZTUKĄ SAMOOBRONY I WALKI

Utworzono dnia 27.09.2020

To coś wyjątkowego! Legenda polskiego karate ROBERT SWOREK (8. Dan) – twórca Shotokan Word Organization, wydaje wyjątkowe dzieło: 30-tomową monografię poświęconą karate.

Dziś, gdy dynamicznie rozwija się karate sportowe – olimpijskie, gdy środowisko karate w Polsce rozdzierane  jest kolejnymi sporami o pozycję i wpływy w tym środowisku, o władzę i o pieniądze, dzieło Roberta Sworka wraca do podstaw, do istoty karate. Przypomina, że sensem karate nie jest trening ukierunkowany na zawody sportowe w celu zdobywania punktów i medali. KARATE jest sztuką samoobrony i walki. Shihan Sworek pokazuje ten oczywisty, choć coraz częściej zapominany lub pomijany, fakt na przykładzie kata, których nauka i praktykowanie muszą być oparte o użyteczność i przydatność w samoobronie i w walce. Bez tego karate nie ma sensu.

Tom pierwszy „KARATE” poświęcony jest podstawowym wprowadzającym kata: Sanchin, Tensho, Taykyoku, Heian Shodan i Heian Nidan. To, co jest zaletą tego wydawnictwa i czyni je wyjątkowym, to przedstawienie do każdego kata jego Bunkai, czyli zastosowania w walce. To ważne, w dzisiejszym świecie usportowienia karate pod kątem turniejów, świadectwo tego, że kata są tak ważne w nauce i treningu realnej walki.

               Drugi tom dzieła Roberta Sworka „KARATE” przedstawia kata podstawowe szkoleniowe. Można studiować kata: Heian Sandan, Heian Yodan, Heian Godan, Heian Ōyō czy Tekki Shodan. Ta wspaniale edytorsko wydana książka zachęca do analizowania każdego ruchu w kata. To jedno z wielu ważnych przesłań Shihana R. Sworka: sprawdź, zrozum każdy ruch w kata, bo nie ma w nich pustych gestów; każdy ruch obrazuje ważny element walki… Pomagają w tym Bunkai poszczególnych kata. Na przykład jeśli nawet  jesteś zaawansowanym karateką, zaskoczy Cię praktyczna prostota i skuteczność zakończenia kata Heian Sandan… A Bunkai Tekki Shodan nadaje temu kata realność, pokazując, że niekoniecznie uczy ono walki na skraju przepaści…


Trzeci tom „KARATE” - wielotomowego wydawnictwa shihana Roberta Sworka zwraca między innymi uwagę na ważny aspekt karate. Nie jest, dla przykładu tak, jak tłumaczyło wielu mistrzów, że pierwszy ruch w kata to często „ćwiczenie oddechowe” lub „element koncentracji przed walką”. Pierwszy ruch w kata to jest już walka! Pierwszy ruch to blok lub inne działanie obronne. Doskonale pokazuje to shinan Sworek w trzecim tomie (300 stron objętości!) „KARATE”, poświęconym kata z grupy mistrzowskich kata, wymaganych na I i II Dan. To jeden z wielu ważnych elementów, które można znaleźć w książce o Bassai Dai, Kanku Dai, Empi, Jion i Hangetsu.

Tom trzeci to przede wszystkim bunkai tych kata. Bunkai to istota kata. Bez tego, czyli bez zrozumienia sensu, przydatności i celowości ruchów - kata są tylko formą tańca, czy, jak mawia shihan R. Sworek, „zabawą w aerobik”.

ZAPRASZAM DO STUDIOWANIA!

Źródłem satysfakcji dla TKKF „TĘCZA” jest zauważenie w tym wydawnictwie gostyńskiego klubu karate. W tomie drugim jeden z przedstawiających kata to reprezentant TKKF „TĘCZA”, a w tomie trzecim został przypomniany udany start żeńskiej drużyny TKKF „TĘCZA” w ramach reprezentacji PZKS na Mistrzostwach Świata SKIF w Mediolanie w 1977 r. (Iwona Szwedek, Barbara Pawlak i Agnieszka Matysiak). W publikacji zostali też umieszczeni przedstawiciele „TĘCZY”: Waldemar Szwedek, Mirosław Sobkowiak, Marcin Danek i Dawid Matuszak.

Dla zainteresowanych nabyciem tomów 1., 2. i 3. - kontakt: mireksobkowiak@wp.pl lub tel. 601 071 487

Dostępna jest jeszcze książka R. Sworka „Karate jutsu. Podręcznik samoobrony.” To bardzo praktyczna książka, prezentująca techniki  samoobrony z autorskiego systemu Roberta Sworka (8. Dan, trener Karate, Ju Jutsu, Judo). Ten system to MCS (Military Combat System). Polecam to wydawnictwo. Jako instruktor samoobrony wielokrotnie prowadziłem kursy w oparciu o ten podręcznik. I potwierdzam, że to gotowy program do nauki nawet dla początkujących. Program zawarty w podręczniku zawiera gotowe scenariusze zajęć: rozgrzewkę oraz 18 lekcji. Cały materiał ma trzy zalety: jest KRÓTKI, PROSTY TECHNICZNIE i SKUTECZNY.

Oczywiście liczba godzin przeznaczonych na całkowite opanowanie przedstawionych w programie chwytów i zachowań obronnych zależy od możliwości uczestników, ich doświadczenia i determinacji. 

Mirosław Sobkowiak 4. Dan – trener karate, instruktor samoobrony