Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

GOSTYŃSKA TĘCZA ZAWITAŁA DO STOLICY - SEMINARIA ROBERTA SWORKA DLA CZARNYCH PASÓW

Utworzono dnia 25.12.2020

W miniony weekend (19.12.2020) kolejny raz reprezentanci klubu karate-do shotokan TKKF „TĘCZA” w Gostyniu uczestniczyli w seminarium dla czarnych pasów.

               Wcześniej - kilka tygodni temu - odbyło się – również w warszawskiej Szkole Walki KIME - seminarium dla czarnych pasów. Było ono poświęcone doskonaleniu umiejętności mistrzowskich poprzez studiowanie i rozumienie kata. To trening zaawansowanego bunkai (interpretacja kata) dla osób studiujących aspekty skutecznej samoobrony oraz strategię i taktykę walki. Seminarium poprowadził jeden z najlepszych trenerów karate – Sensei Robert Sworek (8. Dan) z Shotokan Word Organisation / #ShotokanWordOrganisation /.

Listopadowe seminarium było pogłębioną analizą techniczną wybranych kata karate-do. Skupiono się w pierwszej, dopołudniowej sesji seminarium na Heian Nidan, a w czasie drugiej, popołudniowej sesji na  Heian Shodan.

Heian Nidan to forma przygotowująca do obrony przed atakami spotykanymi najczęściej w bójkach ulicznych: przed sierpem na głowę, hakiem, ciosem na odlew, atakiem z góry, atakiem pałką, pchnięciem nożem, kopniakiem w krocze itd. Sensei R. Sworek, oprócz wskazywania istotnych dla samoobrony zachowań zawartych w tym kata, pokazywał też metodykę nauczania tych elementów. Jest to szczególnie ważne, bo dziś większość trenujących kata młodych adeptów, ale też i spora grupa zaawansowanych karateków, nie zdaje sobie sprawy ze znaczeń ruchów i całych sekwencji w kata. Przestaje je cenić jako metodę treningową i rozwijającą. Jak podkreślał mistrz Jiro Hironori Ohtsuka (WADO-RYU): -„Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że informacje o sposobie walki zawarte w kata mają realne znaczenie dla podnoszenia umiejętności samoobrony. Każde kata, niezależnie od stylu, stanowi wkład pewnych zagadnień i prawideł odnoszących się do walki.” /za: Robert Sworek: Karate. T. 1 Kata podstawowe wprowadzające, str. 166, Poznań, 2018/


Kata Heian Shodan to forma, która ma na celu naukę i rozwój podstawowych technik karate w obronie i w ataku. Jak podkreśla i pokazuje w treningu Sensei R. Sworek: - „Sześć postaw – pozycji, sześć sposobów poruszania się, sześć różnych kombinacji tsuki, sześć bloków podstawowych, sześć kopnięć i kilka rodzajów realnego kumite – wszystko to w tym jednym kata, metodycznie uporządkowane według stopnia trudności”. Kto nie wierzy, niech weźmie udział w seminariach prowadzonych przez senseia R. Sworka i przekona się w praktyce, gdzie to wszystko jest w Heian Shodan.

Staż, który odbył się 19 grudnia 2020 r., zgromadził mistrzów karate różnych styli z całego kraju. Pierwsza sesja całodniowego stażu poświęcona była metodyce treningu kata Heian Sandan, pod kątem jego użyteczności w samoobronie i w ataku oraz jego praktykowaniu pozwalającemu przewidywać zamiary przeciwnika. Kata to rozwija umiejętności wykorzystania różnych technik ręcznych w obronie i w ataku. Ale jak przyznawali z zaskoczeniem uczestnicy tego seminarium, bunkai (interpretacja kata) zaprezentowane przez senseia R. Sworka, uczy też obrony przed nożem, bagnetem czy inną długą bronią. W bardzo praktyczny i realistyczny sposób prowadzący zajęcia pokazywał wykorzystanie tego kata do kształcenia wielu umiejętności przydatnych w realnej samoobronie i w walce: obron przed złożonymi z kilku elementów atakami, w tym obron przed atakiem z tyłu, kontrataków na czułe punkty napastnika, wejść wyprzedających atak przeciwnika czy skracających dystans, chwytów, dźwigni, obrotów, odepchnięć, podcięć, wytrąceń z równowagi, rzutów, bloków i kontrataków kolanem.


Druga, popołudniowo-wieczorna sesja seminarium poświęcona była treningowi kumite, czyli wykorzystaniu sekwencji kata do walki sportowej, czy do walki realnej. Ta część stażu pokazała wysoką przydatność kata również w tych obszarach treningu. I udowodniła jednoznacznie, że praktykowanie karate nie może pomijać kata.  

W seminariach: listopadowym i grudniowym dla czarnych pasów uczestniczyli reprezentanci TKKF „TĘCZA” w Gostyniu / #TKKFTĘCZAGOSTYŃ /: trenerzy: Mieczysław Polewski (4. Dan), Mirosław Sobkowiak (4. Dan) i Marcin Danek (2. Dan). Podsumowali swój udział w obu seminariach: - „To było dobre staże. Sensei Sworek przypomniał, że istotą karate jest walka. I liczy się przede wszystkim skuteczność w samoobronie. A kata są skarbnicą wiedzy o tym, jak się skutecznie bronić.”